logo

PARKOWA DZIELNICA PRZEMYŚL - BLOG INWESTYCJI

Urządzanie mieszkania- z architektem czy bez?

2019-07-08

Kupno mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji. Wymaga odpowiednich przygotowań i często towarzyszą temu wielkie emocje. Ale tak naprawdę sama transakcja to dopiero początek. Bo od kupna do wprowadzenia jeszcze daleka droga. Kupując mieszkania deweloperskie kupujesz mieszkanie, które nie jest gotowe do zamieszkania. Musisz je urządzić od podstaw – co dla jednych jest plusem, ale innym sprawia sporo trudności. Jak sprawnie urządzić nowe mieszkanie? Czy lepiej robić to samemu czy może skorzystać z pomocy architekta wnętrz? Oba rozwiązania mają plusy i minusy. Jakie? Przeczytaj artykuł.

Mieszkania deweloperskie czyli jakie?

Według statystyk mieszkania deweloperskie cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem odbiorców niż mieszkania z rynku wtórnego. Dlaczego? Dlatego, że lubimy to co nowe. Poza tym mieszkanie traktujemy jako inwestycję na lata – tym bardziej chcemy dłużej cieszyć się wysoką jakością. Czym różnią się mieszkania deweloperskie od mieszkań z rynku wtórnego? Mieszkania deweloperskie to mieszkania kupione od dewelopera. To znaczy, że jesteś jego pierwszym właścicielem i nikt przed Tobą w nim nie mieszkał. W przeciwieństwie do mieszkań z rynku wtórnego, gdzie mieszkanie kupujesz od pierwszego lub nawet kolejnego właściciela.

Deweloperskie mieszkania różnią się od tych z drugiej ręki standardem wykończenia. Co dokładnie oznacza stan deweloperski mieszkania? To zależy…tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji stanu deweloperskiego. Może on się różnić i zależy w dużym stopniu od zapisów konkretnej umowy z deweloperem.

Najczęściej jednak mieszkania deweloperskie oznaczają mieszkania w stanie, który umożliwia natychmiastowe przystąpienie do prac remontowych. Mieszkanie deweloperskie to mieszkanie ze wszystkimi mediami, ale bez wykończenia. Nie ma więc gniazdek, pomalowanych ścian czy podłóg. To inwestor musi sobie zaplanować i wykonać we własnym zakresie. I tu pojawia się problem. Wiele osób zwyczajnie nie wie jak się do tego zabrać. Wydaje im się, że urządzenie mieszkania zajmie im masę czasu, a dodatkowo efekt końcowy nie spełni ich oczekiwań.

Biorąc pod uwagę ilość i różnorodność dostępnych materiałów wykończeniowych wybór rzeczywiście może rodzić problem i może wymagać czasu. A przecież nie sztuka wybrać – to wszystko musi jeszcze do siebie pasować. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z usług architekta wnętrz.

Mieszkania deweloperskie - urządzać z architektem czy nie

Współpraca z architektem ma wiele zalet. Po pierwsze – pozwala na zaoszczędzenie czasu, a tego jak wiadomo współcześnie nam wszystkim bardzo brakuje. Architekt nie tylko przygotuje układy funkcjonalne wszystkich pomieszczeń, ale również dobierze kolorystykę, materiały i elementy wykończenia. Oczywiście wszystko w oparciu o twoje wskazówki. Możesz, a nawet powinieneś wskazać na początki jaki styl ci się podoba, jakie lubisz kolory i materiały. Architekt weźmie to wszystko pod uwagę i stworzy spójną całość.

To świetne rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy nie mają pomysłu na urządzenie wnętrz, ale i dla tych, którzy nie mają czasu aby jeździć po marketach budowlanych czy przeglądać oferty w internecie. Współpracując z architektem Twoim jedynym zadaniem będzie zatwierdzić bądź odrzucić zaproponowane materiały, a architekt poszuka kolejnych.

Minusem takiego rozwiązania na pewno są koszty. Nie ma jednoznacznego cennika, bo inaczej wygląda wycena w przypadku deweloperskich mieszkań w Przemyślu, a inaczej w większych miastach jak Warszawa. W zależności od powierzchni mieszkania koszty mogą wynieść od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych

To jednak i tak niewiele biorąc pod uwagę całość wydatków związanych z zakupem mieszkania deweloperskiego i mnóstwo zaoszczędzonego czasu. Takie wydatki trzeba jednak zaplanować sobie wcześniej, tak aby później zmieścić się w budżecie przeznaczonym na wykończenie mieszkania.

Praca architektów często wykracza poza przygotowanie wizualizacji. Często przygotowują oni szczegółową listę wszystkich elementów wyposażenia, z linkami do sklepów w których można je nabyć. To ogromna wygoda dla inwestora, i oczywiście duża oszczędność czasu. Ponadto często realizują oni tzw. nadzór inwestorski. Polega on na tym, że architekt nadzoruje prace wykonywane przez wykonawców np. stolarza, osobę układającą płytki itp., pilnując by wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem. To również spora oszczędność czasu dla inwestora, który nie musi się męczyć z wykonawcami i różnymi problemami, które na etapie wykańczania mieszkań deweloperskich w Przemyślu zwykle się pojawiają.

O tym czy korzystać z pomocy architekta czy nie każdy musi zdecydować samodzielnie. Z naszego doświadczenia wynika, że to dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu lub zwyczajnie nie maja zmysłu przestrzennego, który pozwoliłby im w ciekawy sposób rozplanować urządzenie poszczególnych pomieszczeń.

×
605 500 554
info@wikana.pl
facebook
formularz kontaktowy
youtube
linkedin
instagram